środa, 31 października 2012

Dziś Halloween :)Ze względu, że nam Mamuśkom raczej na imprezę wyjść się nie uda. Poniżej lista filmów na "upiorny" wieczór tylko we dwoje - i coś dla wszystkich też się znajdzie. Przyznaję bez bicia, że wszystkiego z wymienionych wyżej nie widziałam, bo najzwyczajniej w świecie boję się oglądać. Wszystkie screeny pochodzą z serwisu Filmweb.Dla całej rodziny - animowane przeboje na Halloween:


 Dla horrorolubiących:
Miłego oglądania.


Kilka wiadomości na temat Halloween:

Halloween w Polsce pojawiło się w latach 90, przywędrowało ze Stanów wraz z innymi świętopochodnymi takimi jak Walentynki. Obchodzone jest zawsze w Wigilię Wszystkich Świętych czyli 31 października.

Wiecie pewnie, że za każdym obrzędem i zwyczajem zazwyczaj kryje się jakaś legenda tak samo jest z dynią. Mimo, że kiedyś zastępowała ją brukiew a nawet rzepa.
Legenda wywodzi się z Irlandii gdzie wydrążona dynia ze świecą w środku znana jest również pod nazwą "Jack-o'-lantern". Nazwa ta ma przypominać człowieka który za życia wykorzystywał każdą okazję na wzbogacanie się. Jedną z takich możliwości było podpisanie konszachtu z diabłem pod tytułem kasa za duszę. Gdy życie Jacka dobiegało końca i diabeł przyszedł po swoje, mężczyźnie podstępem udało się uwięzić demona. Skąpiec jednak i tak umarł - było to 31 października. Po śmierci nie mógł wstąpić do niebios, ponieważ był chciwy, ale nie mógł także wstąpić do piekła, bo zażartował z diabła. W zamian zmuszony był chodzić z latarnią po ziemi aż do dnia sądu ostatecznego. Ta nasza dynia to właśnie latarenka dla uwięzionych na naszym świecie dusz.

Źródło


Halloweenowe Zwyczaje:

 • Cukierek albo psikus (ang. Trick-or-treating) – zwyczaj związany z Halloween. Dzieci chodzą w przebraniach od domu do domu, prosząc o słodycze lub pieniądze, z pytaniem, Cukierek albo psikus? Psikusem tym może być psota wykonana na właścicielach domu lub ich własności, jeśli właściciel nie da "zapłaty". Należy jednak pamiętać że odwiedzany dom musi być udekorowany halloweenowymi ozdobami. Jeśli dom nie jest udekorowany, dzieci omijają go. Oznacza to bowiem, że właściciele nie wyrażają zgody na tego typu zabawy.
Źródło

 • Scary farm - Specjalnie na te okazje budowane są Straszne farmy, czyli zaadaptowane na ten cel duże przestrzenie, gdzie tworzone są specjalne scenerie - cmentarzyska czy tworzone na ksztalt znanych filmów grozy, takich jak Dracula, Frankenstein czy Mumia.

 • Łowienie jabłek czyli apple bobbing - Łapanie jabłek w miednicy z wodą z której za pomocą zębów należy wyłowić pływające jabłka. Jabłko nieuszkodzone przy zabawie, ma oznaczać szczęście w nadchodzącym roku.
Źródło
 •  Imprezy kostiumowe - W Halloween dzieci i dorośli przebierają się za zombie,potwory, takie jak wampiry, duchy czy czarownice i bawią się do białego rana lub do dobranocki ;)

Źródło7 komentarzy:

 1. Ja też za bardzao nie przepadam za horrorami, a Halloween po prostu nie obchodzę :)

  OdpowiedzUsuń
 2. bardzo to wszystko fajnie podsumowałaś:) ja tam lubię Halloween- chciałabym pojechać do Stanów i tam zobaczyć takie prawdziwe amerykańskie z pompą:)
  to tej fajnej listy filmów dodałabym jeszcze hokus pokus, totalną magię i koralinę:)

  OdpowiedzUsuń
 3. O też mi się marzy Halloween rodem ze Stanów!
  Może zarzucę sobie, którąś z pozycji animowanych (gnijącą pannę młodą oglądałam- niezłe), bo horrorów też się boję :)
  BUU-ziaki!! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dziecko Rosemary jest świetne, ale do książki się nie umywa:P Polecam lekturę tej książki na dzisiejszy wieczór:)

  OdpowiedzUsuń
 5. A mnie się podoba Halloween tylko ze względu na te wszystkie dekoracje ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Horrorów nie oglądam, bojęsię ;)
  Ale chętnie bym się pobawiła na jakieś imprezie przebrana za wampirzycę;))

  OdpowiedzUsuń
 7. Gnijąca panna młoda to fajna bajka :) ale raczej nie dla najmłodszych

  OdpowiedzUsuń

Dzięki za podzielenie się Twoją opinią.
Zapraszam ponownie :)

Ps. Komentarze ze spamem są usuwane.

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.