piątek, 28 września 2012

Z niemowlęciem u okulisty


Całkiem niedawno miałyśmy z Niunią wizytę u okulisty zleconą przez doktor neurolog. Sama zastanawiałam się co mi może powiedzieć o wzroku mojej córki okulista w 5 miesiącu życia. Zastanawiałam się też jak będzie wyglądać taka wizyta.


Wizyta u okulisty szczególnie zalecana jest gdy matka miała powikłania w ciąży, dla wcześniaków czy też gdy istniało zagrożenie niedotlenienia płodu, również w przypadkach gdy są widoczne objawy np. zeza.

Badanie okulistyczne przeprowadzane jest w ramach funduszu z NFZ - trzeba było okazać się aktualnym RMUA oraz ZCNA. Skierowanie nie było wymagane. Weszłyśmy z Malutką do okulisty, która to sprawdziła czy dziecko reaguje na światło (czy mruży oczka), czy wodzi wzrokiem za przedmiotami (dużymi i małymi) sprawdzono również czy oczka są równomiernie ułożone (czy nie ma zeza). Po czym lekarka zakropliła Małej kropelki do oczu na rozszerzenie źrenic i musiałyśmy 20 minut odczekać. Dzięki temu okulista zbadała dno oka - czy nerw oczny zbudowany jest prawidłowo i czy nie ma wybroczyn i wylewów w gałce ocznej. Przez całe badanie dzieciątko siedziało u mamy na kolanach i było grzeczne jak zawsze :)

Całe szczęście u nas żadnych nieprawidłowości nie wykryto. Dowiedziałyśmy się również, że Niunia nie ma jeszcze zabarwionej tęczówki i że kolor oczek będzie się zmieniał nawet do roku.

Wady wzroku można wykryć jednak dopiero po szóstym miesiącu, a okulary można nosić po osiągnięciu roczku. Drodzy rodzice mimo wszystko warto zbadać dziecku wzrok. Nawet gdy nic nie świadczy o tym, że może mieć wadę, przecież to nic nie kosztuje. U mnie wykryto ją dopiero w 12 roku życia i to niechcący...

2 komentarze:

  1. Ja zazwyczaj raz na rok, dwa chodzę do okulisty na kontrolę, ale zawsze widzę ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. my też już mamy taką wizytę za sobą, co prawda była ona wymuszona przez ropiejące oczko, ale już wszystko ok.

    OdpowiedzUsuń

Dzięki za podzielenie się Twoją opinią.
Zapraszam ponownie :)

Ps. Komentarze ze spamem są usuwane.

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.