poniedziałek, 26 listopada 2012

Pierwsze pokarmy stałe - część 1



W okresie, gdy ja wprowadzałam mojej córci pierwsze pokarmy inne niż sztuczne mleko - większość czasu spędzałam na wyszukiwaniu informacji, jak, kiedy i co pierwsze wprowadzić do diety mojej córeczki. Dzisiaj mam zamiar podzielić się z wami tym czego się nauczyłam.
Kiedy wprowadzić pokarmy stałe?

Wprowadzanie stałych pokarmów do diety dziecka powinno się odbyć nie później niż: 
  • w szóstym miesiącu życia w przypadku dziecka karmionego mlekiem Mamy, 
  • w czwartym miesiącu życia w przypadku dziecka karmionego sztucznie (MM - mieszanką mleczną)
Pamiętaj!
Są niemowlaki karmione naturalnie którym samo mleko nie wystarcza. Stają się one rozdrażnione i niespokojne,gdy rodzice za wszelką cenę chcą trzymać się ogólnych zaleceń i do szóstego miesiąca nie rozszerzać diety

W co się zaopatrzyć?

Każdy Maluch powinien mieć tylko do swojego użytku:
  • Śliniak – najlepiej zaopatrz się w minimum kilka – nie ma dzieci, które się nie brudzą!
  • Łyżeczkę - Można ułatwić dziecku przejście z miękkiego smoczka lub mięciutkiej brodawki Mamy  – wybierając możliwie najbardziej elastyczną i miękką łyżeczkę z tworzywa sztucznego lub plastiku. Możliwie jak najbardziej płaską z zaokrąglonym czubkiem.
  •  Miseczkę – Najlepiej wybrać taką która posłuży dłużej czyli na przykład antypoślizgową
  • Talerzyk – też najlepiej antypoślizgowy
  • Kubeczek – to już dla starszych dzieci – najlepiej plastikowy – zdarzyły się przypadki że dzieci gryzły szklane kubeczki co kończyło się ranami jamy ustnej
  •  Krzesełko do karmienia, leżaczek – miejsce w którym Twoje dziecko będzie bezpieczne bez podtrzymywania, w którym czuje się komfortowo. Możesz karmić dziecko również na swoich kolanach ale jest o niebo wygodniej gdy masz obie ręce wolne.


Ile i jak długo wprowadzać nowy składnik do diety?

Każdy nowy składnik wprowadzany do diety dziecka powinien być podawany pojedynczo w małych ilościach nie większych niż 3 - 4 łyżeczki podczas jednego karmienia. Jeżeli zdecydujesz się zacząć od ugotowanej marchewki podawaj ją przez 3-4 dni  - jeżeli nie stwierdzisz żadnych objawów alergii, wprowadź kolejny składnik. Możesz przykładowo już pomieszać ugotowaną marchewkę (wiesz że nie uczula) z  ziemniakiem lub dynią czy podać dodatkowo starte jabłuszko. Jeżeli nie uczula dodajesz kolejny składnik do diety itd. Jeżeli posiłki są dobrze przyjmowane przez Twoje dziecko – możesz stopniowo zwiększać porcje. 


Pamiętaj!
 Każde dziecko ma swoje indywidualne tempo rozwoju i to, że inne dziecko w tym samym wieku zjada 190ml zupki nie znaczy, że dzieje się coś złego - jeśli Twoje Maleństwo zje tylko 40ml.

Jaka powinna być konsystencja pokarmu?
Do około końca szóstego miesiąca – wszystkie pokarmy podawane niemowlęciu powinny mieć konsystencję gładkiej papki. Najlepiej ją uzyskać korzystając z miksera lub blendera.
W momencie posiadania już ząbków przez Nasze Maleństwo w okolicach 7 miesiąca nie należy rozdrabniać posiłków aż tak bardzo (szczególnie zup) by stymulować dziecko do żucia.

Co zrobić gdy dziecko nie chce jeść?
Nigdy nie zmuszać dziecka do jedzenia nowych pokarmów, lepiej odczekać do następnego posiłku i podać coś innego niż na siłę „wpychać” jedzenie. W zamian podać mleko. Być może Twoje Maleństwo nie lubi danego pokarmu lub jest jeszcze za wcześnie na posiłki stałe. Odczekaj kilka dni i ponów próbę lub spróbuj podać inny składnik.
Dziecko od początku powinno kojarzyć posiłek jako coś przyjemnego. Nerwowa atmosfera nie posłuży zarówno osobie karmiącej jak i dziecku.


W jakiej porze dnia podać pierwsze posiłki stałe?
Pierwszy posiłek, który zastąpi mleko powinien być podawany w porze obiadowej – między 12-14, powinno to wyeliminować nieprzespane noce w przypadku bólu brzuszka. Podaj posiłek stały na pół godziny przed karmieniem, które odbyłoby się normalnie. Wtedy Maluch nie jest strasznie głodny i zniecierpliwiony. 

5 komentarzy:

  1. Fajnie wiedzieć. Ładny szablon ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. no widzisz, a mi moja pediatra powiedziała, że przy sztucznym mleku od szóstego miesiąca, a przy naturalnym wcześniej. dzięki za wskazówki już nie długo będziemy próbować :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Zgadzam się ze wszystkim co napisałaś, bardzo przydatny post:) Pozdrawiam cieplutko.

    OdpowiedzUsuń

Dzięki za podzielenie się Twoją opinią.
Zapraszam ponownie :)

Ps. Komentarze ze spamem są usuwane.

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.